top of page

Tüm Yazılar

Ara
  • Yazarın fotoğrafıMerve TOMBUL

Çocuğumun hayali arkadaşı var. Bu normal mi?

Güncelleme tarihi: 19 Mar 2018

Çocuklar ile hayali arkadaşları arasındaki ilişki esnektir. Bir çocuk bir ya da daha fazla arkadaşa belli dönemlerde sahip olabildiği gibi bu arkadaşlığı tüm çocukluğu boyunca da sürdürebilir. Çocuk ile hayali arkadaşı arasındaki ilişki genelde ya hiyerarşik ya da eşitlikçidir. Araştırmalar tüm hayali arkadaşların arkadaş canlısı olamayabileceğini gösteriyor. Birçok çocuk hayali arkadaşlarını kontrol etmekte güçlük çektiklerini veya bu hayali arkadaşların kendilerini bunalttığını ifade etmektedirler.

Ruh sağlığı uzmanlarının büyük bir çoğunluğu, çocukların hayali arkadaşlara sahip olmasının veya nesnelere ya da oyuncaklara insan özelliği kazandırmasının çok normal olduğunu savunuyor. Çünkü bu hayali arkadaşlar çocukların sosyal, duygusal ve bilişsel yönden gelişiminde oldukça önemli bir rol oynuyor. Hayali arkadaşları sayesinde çocuklar, yetişkinlerden gördükleri kişiler arası iletişimi taklit edebiliyor, bazı çatışmaları sonuca kavuşturabiliyor ya da içinden gelen korku ya da kaygı gibi hisleri tek başına (arkadaşının yardımıyla) yatıştırmayı başarabiliyor. Ayrıca hayali arkadaşlar çocukların empati yapabilme becerisini de geliştiriyor.

Çocuklarda soyut düşünme becerilerinin kazandırılmasında da hayali arkadaşların önemi var. Erken çağdaki soyut düşünceler, semboller ya da durumlar bu arkadaş sayesinde kavranıyor. Bir başka araştırmanın parçasında, 4 yaşında olan ve hayali arkadaşları bulunan çocukların, 7 yaşında olan ama hayali arkadaşı hiç olmamış çocuklara göre duygusal anlamlandırma testlerinde daha yüksek sonuçlar aldıklarını gösteriyor.

Hayali arkadaşlar insanlar tarafından ruh sağlığı açısından olumlu olarak değerlendirilmese de çocukların yaratıcılığını artırdığı gibi onlara güvenli bir ortamda dünyayı anlama ve rekabet etme olanağı sağladığı açık bir şekilde ortada. Ayrıca çocuklar kaygı, stres ya da travma gibi durumlarla da bu arkadaşlarıyla konuşarak başa çıkabiliyorlar.

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ÇOCUKLARLA ÖLÜMÜ KONUŞMAK

Ölümü konuşmak yaşamdan da konuşmak demektir. Yaşam ve ölüm aynı zincirin parçasıdır, tıpkı gece ve gündüz gibi. Bitkiler büyür, meyve verir ve ölür. Çocuk, ölüm kavramını içinde bulunduğu gelişim sev

ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI İLE BAŞA ÇIKABİLMEK

Çocuklar er ya da geç bilgisayar ve teknoloji ile tanışır, masum başlayan bu süreç aslında çocuklar için bir fırsat iken bağımlılık haline dönüşebilir.Aileler ilk zamanlarda çocuklarının bilgisayar ve

Okul Fobisi

Comments


bottom of page