top of page

Tüm Yazılar

Ara
  • Yazarın fotoğrafıMerve TOMBUL

Okul Fobisi

Okul fobisi, kuvvetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ya da okula gitmede isteksiz görünmesidir. Genellikle 5-8 yaşları arasındaki çocuklarda görüldüğü gibi 11-14 yaşlarında da görülebilmektedir. Okul fobisi olan çocuklar, okula olan isteksizliklerini genellikle bedensel yakınmalarla dile getirir ve anne babalarını ikna etmeye çalışırlar. Bu bedensel yakınmalar çoğu zaman gerçekten olmaktadır ve okula gitme bahsi kapandığı zaman etkisi kaybolmaktadır. Okul fobisi olan çocukların mide bulantısı, karın ya da baş ağrısı şeklinde bedensel şikayetleri genellikle sabahları uyanır uyanmaz görülmekte okula gitmemelerine karar verildiğinde ise kendiliğinden kaybolmaktadır. Eğer çocuk öğleden sonra okula gidecekse bu şikâyetler sıklıkla öğleden sonra görülmektedir.

Her fobi gibi okul fobisinde de kalıtımsal ve yapısal etkenlerden çok, psikolojik yaşantılar daha önemli yer tutmaktadır. Okul fobisi nedensiz gibi gözükse de, korkuyu oluşturan bazı temel etkenler vardır. Bunların başında aşırı koruyucu aile tutumları gelmektedir. Okul fobisi olan çocukların daha önceki yıllarında anneleri tarafından aşırı özen içinde büyütüldükleri görülmektedir. Bu tür anneler sürekli çocuklarını gözetir ve tüm isteklerini yerine getirirler. Çocuklarını gözlerinin önünden bir an olsun ayırmak istemeyen koruyucu anneler özellikle çocuklarının bedensel rahatsızlıklarıyla yakından ilgilidirler.

Aşırı koruma sonucu annelerine bağımlı hale gelen çocuklarda anneden ayrı kalma korkusu (Bunaltısı) okul fobisiyle yakından ilgilidir. Çocuk anneden ayrı kaldığında annesine ya da kendisine bir şeyler olacağı endişesi yaşar. Okul fobisi yaşanmasının diğer bir sebebi ise çocuğun anne ve babası arasındaki şiddetli geçimsizlik olabilir. Çocuk okula gittiği zamanlarda anne veya babasının güvenliğinden ve huzurundan şüphe eder. Bu endişe durumu çocuğun okulla ilgili olumsuz duygular barındırmasına sebep olur ve ebeveynini yalnız bırakmayı göze alamaz. Böyle bir durumda bedensel şikayetlerde bulunan çocuk bazen hırçınlık nöbetlerine girer ve sürekli ağlayabilir, öfke patlamaları yaşayabilir ve panik atak geçirebilir. Çocuğun okuldaki arkadaşları arasında pasif kalacağı ve başarılı olamayacağı gibi korkuları da okul fobisine neden olabilir. Çocuk kendisini derslerle ilgili konularda yetersiz görebilir. Bu durumda çocuk bu endişelerinin doğru olmadığına ikna edilmeye çalışılsa da çocuğun kendi iç dünyasındaki çatışma ve huzursuzluk sona ermedikçe okul fobisi  devam edecektir. Ayrılık endişesi, değişikliğe olan uyum güçlüğü ve sıkıntılar da okul fobisinin nedenlerinden sayılabilir. Konu ile ilgili yakınmalar ve problemlerin şiddetlenmesini (artmasını) beklemeden bir an önce uzmana başvurulmalıdır.


350 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ÇOCUKLARLA ÖLÜMÜ KONUŞMAK

Ölümü konuşmak yaşamdan da konuşmak demektir. Yaşam ve ölüm aynı zincirin parçasıdır, tıpkı gece ve gündüz gibi. Bitkiler büyür, meyve verir ve ölür. Çocuk, ölüm kavramını içinde bulunduğu gelişim sev

ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI İLE BAŞA ÇIKABİLMEK

Çocuklar er ya da geç bilgisayar ve teknoloji ile tanışır, masum başlayan bu süreç aslında çocuklar için bir fırsat iken bağımlılık haline dönüşebilir.Aileler ilk zamanlarda çocuklarının bilgisayar ve

댓글


bottom of page